Niska zdolność kredytowa a kredyt na mieszkanie

| 6 lipca 2016 | 0 komentarzy

Bez kredytu szansa na własne mieszkanie dla wielu Polaków jest niewielka. Decydując się na taką formę finansowania zakupu, warto się odpowiednio przygotować. Zwykle kredytobiorcy korzystający z kredytów hipotecznych to osoby młode, rozpoczynające karierę zawodową. Banki patrzą na takich klientów niezbyt przychylnie, gdyż nie zdążyły zbudować na tyle wiarygodnej historii kredytowej, by bank mógł im zaufać. Sytuacja gospodarcza w kraju spowodowała, że wiele osób uzyskuje dochody, nawet jeśli wysokie, z tytułu umowy zlecenia, czy o dzieło. Do niedawna te składniki dochodu rzadko kiedy były brane pod uwagę przez banki, przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Często młodzi ludzie nie posiadają także historii kredytowej w BIK, stąd niemożliwe jest wyliczenie scoringu.

Właśnie dlatego banki dostosowują swoje produkty i wskaźniki o zachodzących zmian. Na zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty zobowiązań, wyliczana na podstawie m.in. ustalenia tzw. dochodu dyspozycyjnego (wpływy pomniejszone o stałe wydatki miesięczne), wieku, rodzaju zatrudnienia a nawet stanu cywilnego.

Czy da się podwyższyć zdolność kredytową?

To możliwe. Wystarczy kilka operacji, by zdolność była wyższa. Na wstępie warto poznać raport Biura Informacji Kredytowej (dostępny bezpłatnie, w wersji podstawowej na stronie BIK). W bazie BIK znajdują się informacje na temat dotychczasowych kredytów i terminowości ich spłaty. Jeśli dotąd nie mieliśmy zobowiązań, warto o nie zadbać. Wystarczy choćby zakup na raty i terminowa spłata rat. Taki zapis w BIK podwyższy zaufanie banku wobec naszej osoby. Brak historii kredytowej w bazie jest równoznaczne z podwyższonym ryzykiem banku.

Warto spłacić dotychczasowe zobowiązania w postaci kredytów czy kart kredytowych (najlepiej je zwrócić do banku). Nawet nie wykorzystany limit traktowany jest jako potencjalny dług. Jeśli nasze dochody są zbyt niskie albo nieregularne to można wspomóc się współkredytobiorcą, z lepszym dochodem, umową o pracę, czy nienaganną historią kredytową. W przypadku kredytów hipotecznych duże znaczenie ma obecnie wysokość wkładu własnego – im więcej uzbieramy, tym lepiej (obecnie minimum 10% wartości mieszkania). Można zdecydować się także na skorzystanie z programu Mieszkanie dla Młodych – istnieją określone warunki, jakie muszą być spełnione.

Jak w przypadku każdego kredytu, tym bardziej tak poważnego jak kredyt na zakup mieszkania należy przemyśleć decyzję. To zobowiązanie na wysoką kwotę, zwykle na kilkadziesiąt lat.

Sprawdź także:
kredyty gotówkowe promocje maj 2022
kredyty hipoteczne promocje maj 2022
konta osobiste promocje maj 2022
konta dla firm promocje maj 2022

O Autorze:

Filed in: Kredyty
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.

Google+