Kredyt kupiecki – czy to się opłaca?

| 3 września 2015 | 0 komentarzy

Kredyt kupiecki staje się popularną praktyką stosowaną w biznesie. Firmy samodzielnie ustalają zasady takiego kredytowania. Komu warto odroczyć płatność? I czy taka operacja jest opłacalna dla przedsiębiorcy?

Dla wszystkich, czy tylko dla wybranych?

Kredytów kupieckich firmy mogą udzielać wszystkim swoim kontrahentom. Częściej jednak ustalają wewnętrzną politykę, która przewiduje odroczone terminy płatności wyłącznie dla wybranych odbiorców. Mogą to być stali klienci lub podmioty gospodarcze, które składają bardzo duże zamówienia i transakcja jest na tyle opłacalna, że warto odroczyć termin płatności za dostawę.

Co z ponoszonym ryzykiem?

Ocena odbiorców często jest subiektywna. Firmy analizują dotychczasową współprace, zbierają informacje o firmie kontrahenta, oceniają sytuację branży, w której prowadzi on działalność. Niestety rzadko wewnętrzna polityka przedsiębiorstw, które udzielają kredytów kupieckich, przewiduje dokładną analizę płynności finansowej odbiorcy. W praktyce oznacza to duże ryzyko przyznania kredytu odbiorcom, którzy nie będą w stanie spłacić zobowiązania.

Jaki okres kredytowania?

Długie okresy spłat, przyciągają klientów. Dlatego przyznawanie kredytów kupieckich na atrakcyjnych warunkach, może kusić firmy, które chcą, w ten sposób, zwiększyć sprzedaż. Jednak długie okresy spłaty wiążą się z ryzykiem zmian stóp procentowych, co oznacza straty dla kredytującego, ponieważ zysk ze sprzedaży będzie niższy niż koszty finansowania.
Eksperci radzą również, że nie warto rozluźniać polityki kredytowej tylko po to, aby zwiększyć sprzedaż. Efektem takiego działania najczęściej są problemy ze ściągnięciem należności. W niektórych sytuacjach, firmom bardziej opłaca się zaproponowanie klientom upustu niż kredytu kupieckiego na długi okres spłaty.

Jak wygląda windykacja należności?

Udzielanie kredytów kupieckich, wiąże się z koniecznością ściągania należności. Większe przedsiębiorstwa najczęściej tworzą oddzielny dział, który zajmuje się windykacją. Dział ten ocenia również sytuację finansową kontrahentów, którzy ubiegają się o faktury z odroczonym terminem płatności. Analiza płynności finansowej odbiorców i restrykcyjna polityka kredytowa, powinny uchronić firmę przed podejmowaniem działań windykacyjnych na drodze sądowej.

Sprawdź także:
kredyty gotówkowe promocje luty 2020
kredyty hipoteczne promocje luty 2020
konta osobiste promocje luty 2020
konta dla firm promocje luty 2020

O Autorze:

Filed in: Kredyty
×

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.

Google+